wtorek, 31 marca 2020

Galaretka drobiowa

Galaretka drobiowa obowiązkowo pojawia się  u nas na każde święta i imprezy. Przepis na galaretkę drobiowa z udek, ale można też przygotować z fileta z kurczaka. Nieraz gotuję na połówce kurczaka. Często też w ten sposób wykorzystuję mięso pozostałe z rosołu i jest pyszna kolacja. 



Na 7-8 sztuk potrzebujemy 
3-4 ćwiartki z kurczaka
2 marchewki 
1 średnia pietruszka
kawałek selera
kawałek pora
kilka kulek ziela angielskiego
2-3 liście laurowe
wegeta
szczypta kurkumy (opcjonalnie)
sól
Żelatyna według opisu na opakowaniu jest to zazwyczaj ok 6 łyżek na litr wywaru.

Mięso dobrze wypłukać w zimnej wodzie.
Następnie zalewamy zimną wodą tyle aby przykrywała mięso, Wstawiamy na palnik i doprowadzamy do wrzenia, zbieramy powstałą pianę łyżką cedzakową.
Dodajemy przyprawy, obrane i pokrojone na mniejsze części warzywa.
Zmniejszamy płomień i gotujemy na bardzo małym ogniu tak jak rosół 1,5 godziny do dwóch godzin.
Następnie mięso i warzywa wyciągamy i studzimy.
Gorący wywar przecedzić przez gęste sito i dodać żelatynę ( 6 łyżek na litr) dokładnie wymieszać. Nie gotujemy ! 
Uda z kurczaka obieramy z kości i skóry, kroimy na mniejsze kawałki.
Pojemniczki do galaretek dekorujemy np.
można włożyć zieloną pietruszkę, plasterki jajka, zielony groszek, kukurydzę, czy marchewkę z gotowania wywaru)
Wybrane składniki do dekoracji układamy na dnie pojemniczków, następnie rozkładamy pokrojone mięso.
Wszystko zalewamy wywarem z żelatyną.
Studzimy i zimne wkładamy do lodówki na kilka godzin lub na noc.
Smacznego:)












poniedziałek, 30 marca 2020

Placuszki twarogowe

Placuszki uwielbiane przez dzieci i i nie tylko :)  Są łatwe do przygotowania z prostych składników które zazwyczaj mamy w domu. I tak też jest w tym przypadku. Twaróg, mleko jajko, mąka i pyszne śniadanie czy deser  a nawet kolacja gotowe.
Ok 10-12 sztuk 
250 gramów sera twarogowego półtłustego
1 szklanka mąki ( szklanka o pojemności 250 ml.)
pół szklanki mleka
1 jajko L
Pół łyżeczki proszku do pieczenia
1 łyżka cukru
1 łyżka cukru waniliowego( opcjonalnie)
szczypta soli

Twaróg przełożyć do miski i rozgnieść widelcem następnie dodać jajko i dokładnie wymieszać.
Następnie dodajemy mleko ponownie mieszamy.
Na koniec wsypać mąkę, cukier, sól i proszek do pieczenia mieszamy na jednolita masę.
Na patelni rozgrzać kilka łyżek oleju.
Nakładać  za pomocą łyżki porcje ciasta formujemy okrągły placek i smażymy na średnim ogniu z każdej strony na zloty kolor.
Usmażone placuszki przekładamy na ręcznik papierowy aby pozbyć się nadmiaru tłuszczu.
Pyszne z dżemem, miodem owocami sezonowymi.
Smacznego :)

Ciasto delicja pomarańczowa

Przepyszne ciasto wzorowane na znanych ciasteczkach "Delicje" Pomarańczowa galaretka z pomarańczami na biszkopcie całość dopełniona aksamitnym musem czekoladowym. Istne niebo w gębie.



Biszkopt tortownica o średnicy 24cm
2 jajka L
50 gram mąki pszennej tortowej
2 łyżki mąki ziemniaczanej
pół łyżeczki proszku do pieczenia
4 łyżki cukru
łyżeczka octu.
szczypta soli
Galaretka pomarańczowa
 3 średniej wielkości soczyste  pomarańcze
2 galaretki pomarańczowe
Mus czekoladowy
200 gramów gorzkiej czekolady
3 jajka L
100 ml słodkiej śmietanki 30%
1 solidna łyżka masła ok 30 gramów
50 ml mleka
3 łyżki cukru
2 łyżki likieru

Biszkopt
Białka oddzielić od żółtek i ubijać ze szczyptą soli na gęstą pianę następnie cały czas miksując dodawać stopniowo cukier.
Żółtka wymieszać z octem i dodawać raz po razie ciągle miksując do ubitych białek.
Mąki wymieszać z proszkiem do pieczenia i przesiać przez sito.
Dodajemy do ubitych białek również stopniowo i mieszamy delikatnie za każdym razem szpatułką aby białka zbytnio nie opadły.
Dno tortownicy wyłożyć papierem do pieczenia i przełożyć masę biszkoptowa.
Wstawić do nagrzanego piekarnika do 170 stopni i pieczemy do suchego patyczka ok. 20 minut.
Biszkopt po upieczeniu wyciągamy i uderzamy z wysokości ok. 50 cm o blat.
Pozostawiamy do wystudzenia.

Galaretka
Galaretki zalać 650 ml gorącej przegotowanej wody dokładnie wymieszać.
studzimy i wkładamy do lodówki do momentu aż lekko stężeje.
W między czasie pomarańcze obrać, powycinać białe części i pokroić na mniejsze kawałki. 
Przekładamy na sito z miską. Pomarańcze puszczą sok który przyda się do nasączenia biszkoptu.

Następnie biszkopt obkroić wzdłuż rantu wyciągnąć zdjąć papier do pieczenia i ponownie przełożyć biszkopt do tortownicy.
Nasączamy sokiem z pomarańczy 
Przekładamy mocno tężejącą galaretkę i pokrojone pomarańcze.
Całość wyrównujemy za pomocą łyżki którą można moczyć we wrzątku co nam ułatwi pracę. Wstawić do lodówki do całkowitego stężenia.

Mus czekoladowy
Żółtka oddzielamy od białek
Czekoladę łamiemy na mniejsze kawałki i przekładamy do garnuszka wraz z mlekiem, masłem i likierem, całość lekko podgrzewamy cały czas mieszając aż powstanie jednolita masa na koniec dodajemy żółtka i dokładnie mieszamy. Nie gotujemy ! Odkładamy na bok do przestudzenia.
W międzyczasie białka ubijamy ze szczyptą soli  na sztywną pianę i dodajemy stopniowo cukier miksujemy aż powstanie gęsta lśniąca piana.
Ubitą pianę dodajemy łyżka po łyżce do masy czekoladowej za każdym razem delikatnie mieszając szpatułką.
Śmietankę ubić na gęsty krem i dodajemy do masy czekoladowej z białkami i ponownie delikatnie mieszamy .
Gotowy mus czekoladowy wykładamy na stężałą galaretkę z pomarańczami, wyrównujemy i wkładamy ponownie do lodówki na kilka godzin. (minimum 5-6 lub na noc)
Przed podaniem można oprószyć kakao.
Smacznego :)







niedziela, 29 marca 2020

Żurek z jajkiem i biala kiełbasą

Zbliżają się święta Wielkiejnocy ktore nie mogą się obejść bez pysznego i sycącego żurku na białej kiełbasie i boczku podanego z jajkiem.
2-3 białe kiełbasy w zależności od wielkości
ok 250 gramów boczku wędzonego
1 mała cebula
ok pół litra zakwasu na żurek
1 duży ząbek czosnku
sól
 pieprz
wegeta
1 łyżka majeranku
2 liście laurowe (duże)
4-5 kulek ziela angielskiego
1 pełna łyżka chrzanu (opcjonalnie można pominąć)
Bulion warzywny ok 1 litr
Jajka ilość według uznania

Kiełbasę kroję w średniej grubości plasterki, boczek i cebule w kostkę.
Do garnka dodaję łyżkę masła, boczek i cebulę, smażę chwilę co jakiś czas mieszając aż boczek się lekko przyrumieni.
Następnie dodaję pokrojoną białą kiełbasę i dalej krótko podsmażam.
Gdy wszystko jest już podsmażone wlewam bulion dodaję ziele angielskie, liść laurowy, sól, pieprz i odrobinę wegety. 
Całość gotuję około 20 minut na małym ogniu.
Po tym czasie wlewam żurek wolnym strumieniem dodaję czosnek i majeranek. doprowadzam tylko do wrzenia, nie gotuję żur traci  wtedy na smaku.  Doprawiam jeszcze chrzanem, mieszam i gotowe:)
Smacznego :) 





Corn dogi

Corn dogi to nic innego jak parówki zanurzone w gęstym cieście naleśnikowym przygotowanym na bazie mąki kukurydzianej i pszennej smażone na głębokim tłuszczu. Smaczne i pożywne na śniadanie lub kolację
1 szklanka mąki kukurydzianej
1 jajko
2- 3 łyżki mąki pszennej
1 szklanka mleka
pół łyżeczki proszku do pieczenia
3 łyżki oleju
sól
papryka słodka
zioła prowansalskie
Cienkie parówki
Tłuszcz do smażenia
Ciasto naleśnikowe najlepiej przygotować w wysokim naczyniu.

Mleko i jajko miksujemy następnie dodajemy mąkę, olej, przyprawy.
Całość ponownie miksujemy na na gładkie ciasto naleśnikowe.Ciasto powinno być gładkie i gęste o konsystencji gęstej kwaśnej śmietany. W razie potrzeby dodajemy więcej mleka lub jeżeli zbyt rzadkie to więcej mąki
Parówki kroimy na połowę, następnie nabijamy na patyczki do szaszłyków.
W dużej patelni rozgrzać olej do smażenia. Smażymy na głębokim tłuszczu.
Parówki zanurzamy w cieście naleśnikowym i szybkim ruchem wkładamy na rozgrzany tłuszcz.
Smażymy z każdej strony na rumiano.
Usmażone corn dogi odkładamy na papierowy ręcznik aby pozbyć się nadmiaru tłuszczu.
Podajemy z ulubionymi dipami.
Smacznego :) 





piątek, 27 marca 2020

Twarogowe ciasteczka gęsie łapki

  Pyszne twarogowe ciasteczka zaledwie z kilku składników. Kruchutkie w konsystencji po upieczeniu przypominające ciasto francuskie. Proste do wykonania lecz potrzebują trochę czasu na schłodzenie.

ok. 30 sztuk
200 gramów sera twarogowego
200 gramów mąki pszennej
200 gramów mocno zimnego masła
1 jajko M
szczypta soli
  Mąkę  z solą przesiać na stolnicę  zrobić dołek i wbić jajko następnie zetrzeć na tarce o dużych oczkach kostkę masła .
Zagnieść ciasto tylko do połączenia składników. Staramy się to zrobić dość szybko ciasto nie lubi długiego wyrabiania.


 Ciasto formować w kulę, owinąć folią spożywczą i włożyć do lodówki na minimum 5-6 godzin  najlepiej na noc. Dobrze schłodzone ciasto ładnie listkuje jak ciasto francuskie.

 Ciasto wyciągamy z lodówki, dzielimy na połowę każdą część rozwałkować na grubość ok. 0,5 cm. Blat i wałek podsypać niedużą ilością mąki.
Jeżeli ciast bardzo się lepi podsypać mąką lecz jak najmniejszą ilością.
Z rozwałkowanego blatu ciasta wykroić kółka moje miały  średnicę 10 cm.
Następnie każdy złożyć na połowę i jeszcze raz na połowę, powstaną ciastka w kształcie trójkąta.

Każde ciastko smarujemy za pomocą pędzelka mlekiem i maczamy w cukrze.
Układamy na blaszce do pieczenia wyłożonej papierem do pieczenia.

Włożyć ciasteczka do piekarnika nagrzanego do 200 stopni i pieczemy ok 12-13 minut . Ciastka powinny mieć ładny zloty kolor.
Smacznego :)



czwartek, 26 marca 2020

Domowy kebab

Kebab jak z budki w domowym wydaniu. Czyli potrawa z cyklu wiem co jem. Można podawać na różne sposoby  w chlebku pita, bułce czy tortilli z dodatkiem ulubionych dipów i dużą ilością warzyw.
6 szt dużych udek z kurczaka ze skórą  ok. 1 kg 300 gr
Przyprawa do kebaba /gyrosa
pół szklanki oleju
2 duże ziemniaki/bataty
5 szt grubych patyczków do szaszłyków

Mięso umyć i osuszyć ręcznikiem papierowym.
Jeżeli mamy uda z kością należy kostki wyciąć.
Udka rozbijamy tłuczkiem do mięsa, większe kawałki kroimy na połowę.
Przyprawę do kebaba wymieszać z olejem.
Każdy kawałek mięsa obtoczyć obficie w marynacie i przełożyć do pojemnika ,zamknąć i pozostawić najlepiej na noc lub minimum 1-2 godziny.

Po tym czasie na blaszce do pieczenia ułożyć koło siebie dwie połówki ziemniaka, wbijamy pionowo patyczki do szaszłyków ostrą stroną do góry.
Następnie nabijamy zamarynowane wcześniej mięso, kawałek po kawałku dobrze dociskając.
Na ostatni kawałek mięsa nabijamy pół ziemniaka który będzie trzymał całą konstrukcję.
Piekarnik nagrzać do 200 stopni. Wkładamy blaszkę z naszym  kebabem na najniższy poziom, zmniejszyć temperaturę do 180 stopni, po ok. 40 minutach zmniejszamy temperaturę do 170 stopni i pieczemy ok 50-60 minut.
Warto wstawić do piekarnika naczynie z gorącą wodą lub wlać szklankę wody bezpośrednio na blaszkę aby mięso się zbytnio nie wysuszyło.
Po upieczeniu mięso zostawiamy jeszcze na chwilę w piekarniku aby odpoczęło.
Smacznego :)







Pasztet z mięsa i warzyw z rosołu

Z mięsa i warzyw z rosołu możemy wyczarować rewelacyjny pyszny pasztet. Dobrze przyprawiony i podany z ogóreczkiem to istne niebo w gębie. Super pomysł na wykorzystanie resztek po rosołowych. Czyli nic się nie zmarnuje i mamy pyszny dodatek do kanapek.
ok 400-500 gramów mięsa z rosołu
250 gramów warzyw z rosołu(marchewka,pietruszka,seler)
1 średnia cebula
2 jajka M
2-3 czubate łyżki bułki tartej
wegeta
pieprz
pół łyżeczki papryki słodkiej
pół łyżeczki papryki słodkiej wędzonej
1 łyżka majeranku
duża szczypta imbiru
Mały ząbek czosnku
1 łyżka smalcu lub masła

Na patelni roztopić łyżkę smalcu i podsmażyć cebulę pokrojoną w kostkę.
Mięso i warzywa z rosołu zmielić w maszynce do mielenia mięsa(można dwa razy) wraz z podsmażoną cebulą  lub zblendować za pomocą blendera.( jeżeli masa jest bardzo sucha to dodajemy kilka łyżek rosołu)
Białka oddzielić od żółtek i ubić na sztywną pianę.
Żółtka dodajemy do zmielonego mięsa i warzyw wraz z bułką tartą i przyprawami. 
Całość dokładnie wyrabiamy na jednolitą masę dodajemy ubite białka i delikatnie mieszamy do połączenia składników .
Wszystko przekładamy do foremki/ naczynia do zapiekania.
Wstawiamy do nagrzanego piekarnika do 180 stopni i pieczemy ok. 40-50 minut.
Pasztet przed krojeniem powinien być bardzo dobrze schłodzony. 
Najlepiej włożyć do lodówki na noc.
Smacznego :)


środa, 25 marca 2020

Tort kawowy

Bardzo prosty do wykonania torcik kawowy z niewyszukanych składników. Sprawdzi się na uroczystościach ale też może być smacznym dodatkiem do weekendowej kawy.
Biszkopt blaszka o średnicy 18 cm.
4 jajka M
3/4 szklanki mąki pszennej tortowej( szklanka o pojemności 250 ml)
1 łyżka mąki ziemniaczanej
1 łyżka ciemnego kakao
1 łyżeczka octu
3/4 szklanki cukru
1 plaska łyżeczka proszku do pieczenia
szczypta soli
1 łyżka kawy rozpuszczalnej użyłam kremowej

Krem kawowy
300 gramów serka mascarpone
350 ml słodkiej śmietanki minimum 30%
2 pełne łyżki cukru pudru
2 łyżeczki kawy rozpuszczalnej
łyżka  gorącej wody
opcjonalnie łyżka alkoholu użyłam baileys
1 łyżka żelatyny
Dodatkowo
ok.3-4 łyżki dżemu z kwaskowych owoców
1/3 szklanki mocnej osłodzonej  kawy do nasączenia
Bezy i kakao do dekoracji
Biszkopt
Białka oddzielić od żółtek i ubijać ze szczyptą soli na gęstą pianę następnie cały czas miksując dodawać stopniowo cukier.
Żółtka wymieszać z octem i dodawać raz po razie ciągle miksując do ubitych białek.
Mąki wymieszać z proszkiem do pieczenia, kakao, kawą rozpuszczalną i przesiać przez sito.
Dodajemy do ubitych białek również stopniowo i mieszamy delikatnie za każdym razem szpatułką aby białka zbytnio nie opadły.
Dno tortownicy wyłożyć papierem do pieczenia i przełożyć masę biszkoptowa.
Wstawić do nagrzanego piekarnika do 170 stopni i pieczemy do suchego patyczka ok. 40 minut.
Biszkopt po upieczeniu wyciągamy i uderzamy z wysokości ok. 50 cm o blat.
Pozostawiamy do wystudzenia.

Krem
Kawę rozpuszczalną wymieszać z łyżką  gorącej wody i wystudzić.
Żelatynę zalać 2 łyżkami zimnej wody i odstawić do napęcznienia.
Śmietankę ubijać  wraz z cukrem pudrem gdy zacznie tężeć dodajemy łyżka po łyżce serek mascarpone . Całość ubić na gęsty krem.
Wlać strumieniem ciągle  miksując na mniejszych obrotach kawę rozpuszczalną z alkoholem.
Żelatynę rozpuścić wkładając naczynie do gorącej wody lub włożyć do mikrofalówki na 10 sekund! nie dłużej.
Płynną żelatynę wlać strumieniem do gotowego kremu  cały czas miksując  na średnich obrotach.

Krem włożyć do lodówki na ok. 1-2 godziny
Następnie krem dzielimy na dwie równe części 2 łyżki odkładamy do posmarowania wierzchu.
Wystudzony biszkopt kroimy na trzy równej grubości blaty.
Pierwszy dolny blat przekładamy ponownie do tortownicy lekko nasączamy mocna kawą, smarujemy dżemem i wykładamy pierwszą warstwę kremu, wyrównujemy i przykrywamy kolejnym blatem biszkoptowym.Ponownie nasączamy kawą, smarujemy dżemem i wykładamy drugą część kremu, wyrównujemy i przykryć ostatnim blatem, Wierzch smarujemy odłożonym kremem i wstawić do lodówki na kilka godzin a najlepiej na noc.
Po wyciągnięciu posypujemy odrobiną kakao i dekorujemy bezami lub według uznania. 
Smacznego :) 


wtorek, 24 marca 2020

Frykadelki drobiowe z porem

Pyszne i chrupiące kotleciki z mięsa mielonego w tym przypadku drobiowego z dodatkiem sporej ilości pora. Pyszny i prosty do przygotowania obiad dla całej rodziny który robi się dość szybko. Nam najlepiej smakują z ziemniakami puree i mizerią.
8 sztuk
400 gramów mięsa drobiowego mielonego
100 gramów pora
1 jajko
sól
pieprz
szczypta gałki muszkatołowej
1 czubata łyżka mąki kukurydzianej lub pszennej plus do panierowania
3 łyżki zimnej wody

Pora kroimy w drobną kosteczkę.
Do miski przekładamy mięso mielone wraz z przyprawami, jajkiem łyżką mąki, wodą i pokrojonym porem. Wyrabiamy na jednolitą masę.
Odstawiamy na chwilę aby smaki się przegryzły.
Następnie formujemy najlepiej zwilżonymi dłońmi podłużne kotleciki, każdy obtaczamy w  mące i smażymy  na średnio rozgrzanym tłuszczu na złoty kolor.
Świetnie smakują smażone na maśle klarowanym ale olej też może być.
Smacznego:)